« Rujan 2022 »

Ljetna škola Zajednice tehničke kulture Zadarske županije „Telašćica 2017.“

Zajednica tehničke kulture Zadarske županije organizirala je četvrtu godinu za redom ljetnu školu u Telašćici koja je održana u periodu od 16. do 23. lipnja 2017. godine. Sudionici škole su odabrani učenici osnovnih škola iz Zadarske županije, koji su postigli školski uspjeh sudjelujući na državnim i županijskim natjecanjima iz maketarstva, modelarstva uporabnih tehničkih tvorevina, strojarske konstrukcije, elektrotehnike, graditeljstva, obrade materijala te automatike. Ljetna škola je financirana sredstvima Zadarske županije i Grada Zadra.

Cilj projekta je sedmodnevni boravak djece u Parku prirode Telašćica u kojem šest različitih udruga, članica Zajednice tehničke kulture Zadarske županije, u prirodnom ambijentu organizira zanimljiv, zabavan i edukativan program za djecu.

Svrha projekta je popularizirati kreativan rad, stvaralaštvo i svrsishodno angažiranje u slobodnom vremenu, probuditi interes da kroz upoznavanje s radom udruga i sami u budućnosti vide svoje mjesto u njima, te mogućnost djelovanja kroz udruge za zajednicu. Ljetna škola se odvija u kampu u Parku prirode Telašćica te se djecu na taj način približava i prirodnom bogatstvu Zadarske županije kroz iskustvo i cjelodnevne boravke u prirodi.

Udruge uključene u program:

• Ronilački klub „KPA Zadar“
  • Radio klub „Zadar“
  • Aeroklub „Zadar“
  • Foto-kino-video klub „Zadar“
  • Hrvatska gorska služba spašavanja – Stanica Zadar
  • Astronomsko astronautičko društvo „Zadar“.

Između brojnih sadržaja i programa koje prezentiraju udruge, učenici imaju priliku:

• Upoznati se s načinima mjerenja temperature mora, motrenjem ptica te ostalim aktivnostima vezanim za upravljanje parkom prirode.
  • Upoznati se s ronjenjem kroz zanimljiva predavanja, praktične vježbe korištenja ronilačke maske i peraja, sudjelovanje u pokaznom ronjenju i malom tečaju plivanja s monoperajom. Organiziran je izlet brodom kako bi se razgledali klifovi, otočići Veliki Garmenjak, Mali Garmenjak, Tanjurić i  Sestrica.
  • Upoznati se s osnovama radioamaterizma i goniometrije, sudjelovati u amaterskom radio contestu.
  • Upoznati se s osnovama fotografije i filma, fotografiranjem te snimanjem i montažom. Praktična nastava odvija se na svjetioniku Veli rat, plaži Saharun te ostalim mjestima na Dugom otoku.
  • Upoznati se s planinarskom opremom, planinarenjem i speleologijom, sudjelovati u vježbi spašavanja unesrećenog na nepristupačnom terenu. U napuštenom kamenolomu je održan tečaj penjanja na stijenu.
  • U sklopu astronautike učenici su izrađivali rakete s padobranima te ih potom lansirali, a na vidikovcu Grpašćak su promatrali nebo uz stručno vođenje.

Ove godine škola je obogaćena i programom Aerokluba „Zadar“ koji je učenike upoznao s osnovama modelarstva.